Informace kolem roušek a respirátorů mohou být matoucí. V dnešní chaotické době se může stát, že jsme z celé situace zmatení a nevíme teda, kdo tu roušku nosit má a koho chrání a jak je to s těmi respirátory a druhy ochrany? Na všechny nejasné otázky vám pomůže odpovědět tento článek.
Respirátory
Respirátor se liší od roušky tím, že chrání přímo nositele, tedy toho, kdo respirátor nosí. Rozdělují se do tříd podle stupně ochrany (FFP), anglicky tzv. filtering face piece.
FFP1
Respirátor s tímto označením řadíme k nejnižšímu stupni ochrany, kdy maska dokáže odfiltrovat maximálně 80 % pevných částic. Pro onemocnění COVIDEM je tedy nedostačující, ale může sloužit stejně jako roušky tím, že zabraňuje šíření kapének do okolí toho, kdo ji nosí.
Tento respirátor mohou nosit lidé v potravinářském či stavebním průmyslu.
FFP2
Respirátor s tímto označením řadíme ke střednímu stupni ochrany, protože maska dokáže odfiltrovat až 94 % pevných částic. Pro COVID není opět úplně dostačující.
Tento respirátor používají lidé při svařování, při práci s různými postřiky či nástřiky barev.
FFP3
Tento respirátor dokáže odfiltrovat více jak 99 % pevných částic a chrání jak před viry, tak bakteriemi. Dokáže filtrovat karcinogenní i radioaktivní látky, takže pro COVID je naprosto dostačující.
Tento respirátor slouží především zdravotníkům, lékařům, stomatologům a lidem v první linii, kteří jsou vystaveni největšímu riziku nákazy.
Roušky
Jednorázové
Tyto roušky jsou vyrobeny z řídké tkaniny, která neumí zcela filtrovat pevné částice, které vdechujeme. Jsou jednorázové a po použití je musíme vyhodit. Nevýhodou je, že vydrží maximálně 2 hodiny funkční, než úplně zvlhnou, pak musíme vytáhnout novou. Roušky chrání okolí, protože zabraňují šíření kapének do vzduchu.
Nanoroušky
Tyto roušky obsahují mechanickou membránu tvořenou nanovlákny. Jsou lepší než jednorázové, protože neztrácí účinnost zvlhnutím a při správném používání je můžete použít 2 – 3x. Mají funkci jako respirátor, tedy chrání toho, kdo ji nosí a filtrují 84-99 % částic ze vzduchu.
Podomácku vyrobené
Roušku si můžete ušít i doma sami. Nejlepším materiálem je čistá bavlna, která dokáže filtrovat okolo 80 % částic ze vzduchu. Výhodou je i to, že netvoříte žádný odpad, protože roušku můžete použít opakovaně a pokud se o ni budete správně starat, vydrží vám hodně dlouho. Stačí ji po použití vyvařit a vyžehlit na nejvyšší stupeň.
Doufejme, že toto období brzy skončí a my nebudeme muset řešit, jestli si dát roušku či respirátor. Ovšem teď je na nás, abychom byli zodpovědní sami k sobě i k druhým, a proto se držme známým heslem: Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě.